The Open Directory Project.

Directory of Kaszubi Resources

Home > World > Polski > Społeczeństwo > Grupy etniczne > Kaszubi

Kaszubi - Kaszuby

Nazwa Kaszuby pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z XIII wieku, wystawionym przez papieża Grzegorza IX. Pojawiła się ona z czasem na całym Pomorzu, które to niezależnie od obiegowej nazwy, zamieszkiwali Kaszubi-Pomorzanie.

Obecnie stanowią Kaszubi około 500 – tysięczna społeczność zamieszkując przede wszystkim województwo pomorskie.

Dr. Jan Modrawski, pracownik UG, w swym opracowaniu z roku 1999 "Geografia wspołczesnych Kaszub"- wyznaczył granice wspołczesnych Kaszub poprzez następujące gminy: Krokowa, Gniewino, Łeczyca, Cewice, Czarna Woda, Dąbrówka, Bytów, Tuchomie, Lipnica, Przechlewo, Konarzyny, Brusy, Karsin, Kościerzyna, Nowa Karczma, Somonino, Żukowo i Gdańsk (za wyjątkiem jego wschodniej części). Wyznaczyły ją gminy ze znaczną odstetką Kaszubów (co najmniej 1/3), jak i jednostki terytorialne zamieszkiwane przez dużą ich ilość (Gdynia-30 tyś. , Gdańsk jak i Sopot po 20 tyś.). Nie oznacza to jednak, że poza nią nie mieszkają Kaszubi.

Kaszubów charakteryzuje przede wszystkim ich język , należący do języków zachodniosłowiańskich - jedyna dzisiaj pozostałość po językach Słowian pomorskich, którego to językowy status stwierdził już w 1893 roku językoznawca krakowski, prof. Stefan Ramułt.

Subcategories

Resources in This Category

Related Categories

 

Home > World > Polski > Społeczeństwo > Grupy etniczne > Kaszubi

 


 

Thanks to DMOZ, which built a great web directory for nearly two decades and freely shared it with the web. About us